Online knižnica

Vonkajšie elektrické vedenia 1 mechanika a ampacita vodičov

J. Bendík, M. Cenký, M. Bindzár

Prenos a rozvod elektrickej energie

D. Reváková, A. Beláň Ž. Eleschová

Prechodné javy v elektrizačných sústavách

D. Reváková, Ž. Eleschová, A. Beláň

Elektrické pohony a výkonová elektronika

L. Borba

ELEKTROENERGETIKA l

K. Horák

ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

P. Šimunek, K. Kluch, J. Tkáč

TEORETICKÁ ELEKTROENERGETIKA I

L.Reiss, K. Malý, Z. Pavlíček

Obnoviteľné zdroje energie 1

F. Janíček a kol.

Obnoviteľné zdroje energie 2

L.Reiss, K. Malý, Z. Pavlíček

Elektrotechnický náučný slovník - Elektroenergetika

J. Bajcsy a kol.(Š. Mazák)

Predmetom autorského práva je v zmysle § 3 ods. 1 zákona č. 185/2015 Z. z. Autorského zákona v znení neskorších predpisov (ďalej ako „Autorský zákon“)  dielo z oblasti literatúry, umenia alebo vedy, ktoré je jedinečným výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora vnímateľným zmyslami, bez ohľadu na jeho podobu, obsah, kvalitu, účel, formu jeho vyjadrenia alebo mieru jeho dokončenia. Podľa § 3 ods. 2 Autorského zákona dielom je literárne dielo, slovesné dielo, divadelné dielo, hudobné dielo, audiovizuálne dielo, dielo výtvarného umenia, architektonické dielo, dielo úžitkového umenia, kartografické dielo alebo iný druh umeleckého diela alebo vedeckého diela, ak spĺňa vyššie uvedené pojmové znaky diela.

            Autorské právo k dielu vzniká okamihom, keď je dielo vyjadrené v podobe vnímateľnej zmyslami. Vznik autorského práva k dielu teda nie je podmienený zverejnením, či už v hmotnej alebo nehmotnej podobe (musí byť však vyjadrený v podobe vnímateľnej zmyslami), ani splnením akýchkoľvek formálnych náležitostí, ako je napríklad registrácia či zaradenie do evidencie. Autorské právo sa ani neudeľuje v žiadnom osobitnom konaní. Fyzická osoba sa teda stáva autorom v okamihu vytvorenia diela. Okamihom vzniku autorského práva patria autorovi diela výhradné osobnostné práva (§ 18 Autorského zákona) a výhradné majetkové práva (§ 19 Autorského zákona).

Výhradné osobnostné práva sú podľa § 18 Autorského zákona právo autora na autorstvo k svojmu dielu, právo rozhodnúť o zverejnení alebo o nezverejnení svojho diela, právo byť označený ako autor a rozhodnúť o spôsobe takéhoto označenia najmä menom alebo pseudonymom, a to pri každom použití svojho diela, ak je takýto spôsob označenia pri danom diele a spôsobe použitia možný a obvyklý a právo na nedotknuteľnosť svojho diela, najmä na ochranu pred akoukoľvek nedovolenou zmenou alebo iným nedovoleným zásahom do svojho diela, ako aj pred akýmkoľvek hanlivým nakladaním so svojím dielom, ktoré by znižovalo hodnotu diela alebo spôsobilo ujmu autora na jeho cti alebo dobrej povesti. Osobnostné práva autora trvajú len počas života autora a zanikajú jeho smrťou.

Výhradné majetkové práva sú podľa § 19 ods. 1 Autorského zákona právo autora použiť svoje dielo a právo udeliť súhlas na použitie diela. Podľa § 32 ods. 1 Autorského zákona trvajú tieto práva spravidla od okamihu vytvorenia diela počas autorovho života a 70 rokov po jeho smrti. Výhradné majetkové práva sú predmetom dedičstva.

V zmysle Vami poskytnutých informácii si dovoľujeme uviesť, že v prípade knižných publikácií podľa platnej legislatívy relevantné autorské práva k jednotlivým slovesným dielam, nie práva vydavateľa, respektíve vydavateľstva.

Vzhľadom na uvedené obdobie vydania predmetných publikácií a väčšie množstvo autorov je možné predpokladať, že vo viacerých prípadoch ešte nedošlo k uplynutiu výhradných majetkových práv týchto autorov, prípadne ich dedičov.  Za týchto okolností by bolo potrebné na použitie takýchto diel mať udelený súhlas autora vo forme licenčnej zmluvy podľa § 65 a nasl. Autorského zákona.

Autorský zákon však vo svojich ustanoveniach upravuje výnimky a obmedzenia majetkových práv autora (§ 34 – 57 Autorského zákona), medzi ktoré patrí v zmysle § 44 použitie diela na vyučovacie účely a pri výskume. Právna úprava použitia diela na vyučovacie účely a pri výskume spadá do oblasti zákonných obmedzení majetkových práv, tzv. zákonných licencií. Uvedené zákonné licencie v osobitných prípadoch limitujú výhradné majetkové práva autora. Vzhľadom na ich právnu povahu je potrebné posudzovať tieto prípady v súlade s tzv. trojkrokovým testom, ktorý je zakotvený v relevantnej medzinárodnej a európskej právnej úprave. Na národnej úrovni  trojkrokový test obsahuje  ustanovenie § 34 Autorského zákona, podľa ktorého výnimky a obmedzenia majetkových práv autora sú dovolené len v osobitných prípadoch ustanovených v tejto hlave (§ 34 – 57 Autorského zákona; 1. krok), nakladanie s dielom podľa týchto ustanovení nesmie byť v rozpore s bežným využitím diela (2. krok) a nesmie neodôvodnene zasahovať do právom chránených záujmov autora (3. krok).

Podľa § 44 ods. 2 Autorského zákona v znení účinnom od 25.03.2022 do autorského práva nezasahuje osoba, ktorá bez súhlasu autora použije zverejnené dielo digitálnym vyhotovením rozmnoženiny, verejným vykonaním alebo verejným prenosom na účel názornej ukážky pri výučbe v škole, na zodpovednosť školy alebo cez zabezpečenú elektronickú sieť školy na neobchodný účel.

V zmysle tejto výnimky je tak možné použiť dielo bez súhlasu autora za splnenia podmienok:

  • ide o zverejnené dielo (dielo je podľa § 6 Autorského zákona zverejnené v deň, keď bolo prvýkrát oprávnene použité verejným vykonaním, verejným vystavením, vydaním alebo verejným prenosom, alebo inak prvýkrát oprávnene uverejnené),
  • použitie spôsobom digitálneho vyhotovenia rozmnoženiny, verejným vykonaním alebo verejným prenosom,
  • na účel názornej ukážky pri výučbe v škole ,
  • na zodpovednosť školy alebo cez zabezpečenú elektronickú sieť školy,
  • na neobchodný účel.

Diela sa smú používať iba v súvislosti s vyučovacími a vzdelávacími činnosťami vykonávanými pod vedením školy, a to aj počas skúšok alebo vyučovacích činností mimo priestorov školy, napríklad v múzeách, knižniciach či v iných inštitúciách, pričom by sa mali používať iba v rozsahu nevyhnutnom na účely takýchto činností. Výnimka sa vzťahuje jednak na použitie diel v triedach alebo na iných miestach prostredníctvom digitálnych prostriedkov, napríklad elektronických tabúľ alebo digitálnych zariadení, ktoré by mohli byť pripojené na internet, a jednak na použitie na diaľku prostredníctvom zabezpečeného elektronického prostredia, napríklad počas on-line kurzov alebo prístupu k učebným materiálom dopĺňajúcim daný kurz. Zabezpečené elektronické prostredie je digitálne vyučovacie a vzdelávacie prostredie, ku ktorému má vyhradený prístup len pedagogický personál vzdelávacieho zariadenia a žiaci alebo študenti zaradení do študijného programu, a to najmä na základe autentifikácie (napr. na základe hesla). [1]

Na základe vyššie uvedenej výnimky (teda bez súhlasu autora) je tak možné, aby sa predmetné publikácie v rámci vzdelávacích činností poskytli študentom a pedagogickému personálu v rámci zabezpečenej elektronickej siete školy v súlade s vyššie uvedenými podmienkami. 

_____________________________________________________________

[1] Dôvodová správa – osobitná časť k zákonu č. 71/2022 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov.