
KRST MONOGRAFIE a SPOMIENKA na prof. JANÍČKA
9. januára 2025Popoludnie s elektroenergetikou
V utorok 8.4. 2025 sa na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave uskutočnilo podujatie, ktoré malo ambíciu priblížiť moderné trendy v elektroenergetike bližšie k študentom a potenciálnym záujemcom o štúdium elektroenergetiky. Na podujatí sa zúčastnili študenti bakalárskeho a inžinierskeho štúdia ŠP Elektroenergetika a študenti zo SPŠE Zochova a SPŠE Hálova.
Boli prezentované dve prednášky z praxe a uskutočnil sa workshop k využívaniu virtuálnej reality v pedagogickom procese v ŠP Elektoenergetika. Podujatie pripravil kolektív Ústavu elektroenergetiky a aplikovanej elektrotechniky FEI STU.
Popoludnie s elektroenergetikou príhovorom otvorila doc. Ing. Žaneta Eleschová, PhD., zástupkyňa riaditeľa ÚEAE.
Úvodná prednáška Ing. Mareka Baňasa, PhD., riaditeľa spoločnosti LiV - EPI, s.r.o., sa zaoberala novými trendami v projektovaní elektrických staníc, možnosťami využitia moderných počítačových nástrojov pre efektívnu projekčnú činnosť. Na názorných príkladoch poukázal na prínosy progresívnych metód, ktoré predstavujú najmä skrátenie času projekčnej činnosti a zefektívnenie tejto náročnej práce.
Druhú prednášku pripravil Team Leader konfigurácie úvodného projektu EMO Ing. Vladimír Ondrejka, PhD. zo spoločnosti Slovenské elektrárne, a. s., závod Atómové elektrárne Mochovce. Prednáška sa týkala problematiky jadrových elektrární, spôsobu vyvedenia výkonu jadrových elektrární do prenosovej sústavy a najmä problematiky zabezpečenia vlastnej spotreby elektrárne. Hlavná časť prednášky bola venovaná dôležitému procesu zregulovania jadrovej elektrárne na vlastnú spotrebu.
V rámci podujatia sa konal aj workshop „Virtuálna realita v ŠP Elektroenergetika“. Na úvod workshopu doc. Ing. Peter Janiga, PhD. vysvetlil ako virtuálna realita vzniká a poukázal na možnosti využitia virtuálnej reality v pedagogickom procese a v elektroenergetickej praxi. V rámci workshopu si mohli študenti vyskúšať aplikácie, ktoré sa v ŠP Elektroenergetika využívajú najmä na predmetoch Elektrické stanice a prístroje a Elektrárne.
Podujatie prispelo k prepojeniu výučby a praxe, čo prispieva k skvalitneniu výučby a zvýšeniu záujmu študentov o štúdium. Študenti zo stredných škôl mali možnosť spoznať univerzitné prostredie a spôsob vysokoškolskej výučby.
Podujatie bolo súčasťou riešenia projektu KEGA 026STU-4/2024 Virtuálna realita a simulačné experimenty v elektroenergetike.